Universitatea Magicsnows
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un ingredient special.

In jos

Un ingredient special.  Empty Un ingredient special.

Mesaj Scris de Invader Lamu Mier Apr 09, 2014 1:29 pm

Vroiam sa ii fac cadou special unei prietene ale mele pe care desi o cunosteam de cateva zile doar, avea sa serbeze ceva important. Asa ca ma dusesem la  Sweet 'n Bitter Cafe si comandasem o prajitura cu un ingredient special, semnand pana la urma un document pe proprie raspundere, ca sa fiu bagata in prajitura ca ingredientul special. Ii spun ca vreau si sa o contacteze pe prietena mea, cand prajitura e gata, si le las numarul de telefon a prietenei mele. Ospatarita ma ia in palma si ma duce in bucatarie, lasandu-ma pe masa. Privesc cum cofetarul se apuca de aluat. Cum nu puteam rata distractia, intai ma bagase intr-un fel de sos aromat, pe care ei il numeau Ingredientul secret si apoi ma bagase chiar de la inceput in aluat, dupa ce batu un pic primele 2 oua. Dar apoi dupa ce ma bagase pe mine, ma mai trezesc ca turna peste mine alte oua, incepand sa le bata, Eu ma simteam ca intr-un carusel. Apoi turnase faina, cacao, si celelalte ingrediente. Trecu de la batutul cu telu la mixer. Eu deja eram scufundata in aluat si preferasem sa raman asa decat sa ies la suprafata si sa stric totul. Apoi simt un cuntremur si simt cum cad impreua cu tot aluatul intr-o tava de forme de prajituri. Apoi simt un cutremur semn ca prajiturile urmau sa fie bagate la cuptor. Simt cum temperatura creste si aluatul se intareste, devenind prajitura. Eu fiind plina din cap pana in picioare murdarita de tot felul de ingredeiten: oua, faina, cacao, etc, normal ca atunci cand se intarise ma prinse si pe mine, nemailasandu-mi loc si putere sa ma misc nici macar un milimetru. Apoi prajitura de ciocolata fusese decorata. Apoi peste ceva tip un alt cuntremur si simteam cu aerul se raceste. Stiam ca acum trebuia ca prajiturile sa fie in frigider. Reusisem sa supravietuiesc procesului de productie a prajiturii. Acum nu imi ramanea decat sa astept ca prajitura sa fie servita.
Oricum ma indoiam ca la cat de plina sunt de ingrediente, sansele sa fiu recunoscuta, ar fi mici, aproape nule. Cand as fi luata pe lingura, e posibil si cu muta alta prajitura in randul meu, deci nu as fi observata prea repede si tocmai asta era si ideea. Ca ingredientul special sa fie descoperit abia cand e in gura cuiva.
Invader Lamu
Invader Lamu
Student anul I
Student anul I

Mesaje : 84
Puncte : 139
Reputatie : 0
Data de inscriere : 02/04/2014

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum